Pošljete lahko zahtevek v pisni obliki ali pa se osebno oglasite na sedežu našega podjetja.
Predložiti je potrebno:
Z novim uporabnikom bomo sklenili pogodbo o dobavi, odjemu in plačilu vode.
Pozor: Uporabnik lahko prenese priključek na drugo pravno ali fizično osebo pod pogojem, da ni odprtih terjatev na priključku, ki je predmet prenosa.
Uporabniki lahko javijo stanje vodomera na enega izmed spodaj navedenih načinov. Podatki, ki jih pri sporočanju potrebujete, so: priimek in ime, naslov priključka, številka odjemnega mesta (OM) in stanje števca.
Na vaš elektronski naslov lahko prejemate e-obliko računa storitve (format PDF) namesto papirnate oblike po navadni pošti.
Če imate plačilo urejeno preko direktne obremenitve (nekdanjih trajnikov), potem morate:
Izpolniti obrazec Vloga za izdajo e-oblike računa in
Podpisan obrazec pošljite na naš naslov: Vodovod-kanalizacija, Lava 2a, 3000 Celje.
Na prejemanje računa v elektronsko banko se lahko prijavite odjemalci podjetja Vodovod-kanalizacija Celje, ki ste komitenti banke s podporo storitve e-računov in ste hkrati uporabnik spletne oziroma elektronske banke.
S prijavo na e-račun v spletni banki ne boste več prejemali računov v papirni obliki, seveda pa se lahko v primeru potrebe računa v priponki PDF iz spletne banke še vedno izpišete. Takšen prejeti račun lahko poravnate hitro in udobno z enim klikom – brez prepisovanja številk in referenc. Arhiv spletne banke vam omogoča enostaven pregled nad že poravnanimi računi in stroški. Papirne evidence so tako odveč.
E-račun je izdan v obliki elektronsko podpisanih datotek v obliki XML, ki je namenjena za nadaljnjo računalniško obdelavo (primerno za podjetja) in obliki PDF, namenjeni za vpogled ali v primeru potrebe za izpis računa.
Kako se lahko prijavim na prejemanje e-računa v spletno banko?
Prijava je možna elektronsko, preko vaše spletne banke. Za prijavo poleg osebnih podatkov potrebujete še trinajstmestno sklicno številko, ki jo najdete na levi strani UPN položnice (referenca prejemnika).
Če ne uporabljate spletne banke, a želite kljub temu odpraviti skrbi in delo z vsakomesečnim plačevanjem računov, si lahko plačilo naših računov uredite preko sistema direktne bremenitve – trajnika.
Porabo si lahko ogledate v portalu Komunala-info.
Komunala-info omogoča:
Komunalno infrastrukturo javnega podjetja Vodovod-kanalizacija najdete na spletni strani iobčina:http://gis.iobcina.si/gisapp/ . Gre za priročen prostorski prikaz številnih podatkov, med drugim je tudi prikazano:
- NAVODILA O PREKUHAVANJU PITNE VODE - NIJZ
Potem ko voda zavre, običajno zadostuje, da burno vre še 1 minuto . Ker se pogoji delovanja na klicu spreminjajo z naraščajočo nadmorsko višino, je najbolje, da se vretje podaljša. Zaradi večje varnosti priporočamo naj vodo vre tri minute . Na ta način uničimo ali inaktiviramo vegetativne oblike patogenih bakterij, virusov ter tudi ciste giardiae in kriptosporidijev. Triminutna vretja zagotavljajo tako široko varnost, da to vodo lahko uživajo tudi osebe z močno oslabljenim imunskim sistemom.
Zaradi možnosti naknadnega onesnaženja prekuhane vode je najboljše, da ostane v isti posodi, v kateri smo jo prekuhali. Hranimo jo v hladilniku v čisti in pokriti posodi. Tako pripravljeno vodo lahko za pitje uporabljamo 24 ur , izjemoma do 48 ur.
Če je voda motna, moramo pred prekuhavanjem odstraniti večino delcev . To dosežemo z useanjem in nato filtracijo skozi več plasti čiste, najboljše prelikane tkanine ali skozi čist papirnat filter (npr. pivnik, filter za kavo).
Ker je prekuhana voda lahko manj prijetnega okusa, za pitje priporočamo pripravo čaja oz. drugih napitkov, lahko pa jo zaužijemo v obliki juhe ali kakšne druge jedi.
POVZETEK
• Dezinfekcija pitne vode s prekuhavanjem je varna metoda.
• 3 minutno vretja pomeni široko varnost.
• Če je voda motna, jo pred prekuhavanjem zbistrimo z uporabo in nato filtriramo.
• Preprečiti je treba možnost naknadnega onesnaženja.
• Vodo shranimo na hladnem.
• Za pitje jo uporabljamo 24 ur, izjemoma 48 ur.
Vir: Pravilnik o pitni vodi (Ur. l. RS št. 19/04 in 35/04 - 4. in 21. člen)
Več tudi na povezavi:- PRIPOROČILA ZA UPORABO VODE OB IZDANEM UKREPU PREKUHAVANJA VODE
Kljub temu da je na našem območju pitne vode dovolj tudi v sušnih obdobjih, se zavedamo, da čisti vodni viri niso neusahljivi. Zato v javnem podjetju Vodovod-kanalizacija spodbujamo odgovoren odnos do vode in njeno varčno rabo ter tako posredno zmanjšujemo tveganja v oskrbi s pitno vodo.
Z zmanjševanjem porabe vode posredno zmanjšamo tudi porabo električne energije, prispevamo k ohranjanju okolja in omilitvi posledic podnebnih sprememb.
V KOPALNICI
Med umivanjem zob in britjem zapirajmo pipo. Uporabljajmo raje tuš kot kopalno kad. Skrajšajmo čas tuširanja. Premislimo, ali je res treba brisače menjati vsak dan. Preverimo, ali splakovalnik v stranišču pušča. Zamenjajmo stari splakovalnik v stranišču z novim, dvostopenjskim. Ne uporabljajmo stranišča za odplakovanje uporabljenih papirnih robčkov, po uporabi jih odvrzimo v koš.
V GOSPODINJSTVU
Posodo raje operimo v pomivalnem stroju kot ročno. Če posodo pomivamo ročno, med čiščenjem z detergentom zapirajmo vodo. Pralne in pomivalne stroje vključimo šele tedaj, ko so napolnjeni. Zelenjavo in sadje perimo v skledi z vodo in ne pod tekočo vodo. Ne uporabljajmo vode za odmrzovanje zamrznjene hrane. Ob nakupu novih pomivalnih in pralnih strojev preverimo, če so varčni ter ali omogočajo nastavitev količine umazane posode ali perila.
NA VRTU
Za zalivanje vrta uporabljajmo deževnico. Vodo, s katero smo oprali sadje in zelenjavo, uporabimo za zalivanje rož. Naravnajmo rezilo kosilnice na višjo raven. Višje trave ščitijo korenine pred izsušitvijo in zmanjšajo potrebe po zalivanju. Če voda odteka z zelenice ali vrta, zmanjšajmo intenziteto zalivanja ali zalivajmo v krajših časovnih intervalih. Dvorišča ne čistimo z vodo, raje ga temeljito pometimo.
Dokument Priporočila lastnikom za vzdrževanje hišnega vodovodnega omrežja je v celoti objavljen na spletni strani gov.si/pitna-voda/
Povsem normalno je, da se zaradi odtekanja padavinske vode v kanalizacijo gladina vode v kanalih dvigne. Pri močnejših nalivih je enkrat letno tudi dopustno, da se zaradi polnih kanalov voda zadržuje po ulicah, v lokalnih depresijah in podobnih prostorih, ter nato odteče, ko naliv mine. Takšen način se je uveljavil zaradi racionalne gradnje kanalizacijskega omrežja in je običajen tako v Evropi kot v svetu. Posledično pa to zahteva takšno izvedbo hišnih priključkov, ki preprečuje zaplavitev kletnih prostorov iz kanalizacije.
Rešitve so dokaj enostavne in v praksi preizkušene:
Rjava obarvanost vode v vodovodnem omrežju in pojav rdečkasto - rjavih sledi na umivalnikih, kadeh in podobnih mestih, kjer voda stalno izteka, je posledica prisotnosti mangana in železa v pitni vodi.
Mangan in železo se nahajata v vodi v topni obliki, ob prisotnosti O2 pa preideta v netopno obliko in se izločita v obliki usedlin, ki se nabirajo v notranjosti vodovodnih cevi, kar daje rjavo značilno obarvanost vode. Sama po sebi nista škodljiva za zdravje, vendar v večjih koncentracijah vizualno nista zaželjena. Pojav rjave vode in rdečkasto - rjavih sledi večinoma opazimo v internih vodovodnih omrežjih, kjer voda dalj časa stoji.
Prav zaradi pojava usedlin kot posledice mangana in železa v pitni vodi iz vodnega vira Medlog je bila leta 1983 zgrajena čistilna naprava v Medlogu – vodarna Medlog. V navedeni čistilni napravi se s postopkom ozoniranja izločita iz vode mangan in železo kot manganov in železov oksid, le-ta pa se odstrani iz vode s pretokom skozi peščene filtre.
Obveznosti s položnice lahko poravnate brez provizije na:
MESTNI BLAGAJNI Mestne občine Celje, Trg celjskih knezov 9 (vhod z Ljubljanske)
Delovni čas:
ponedeljek, torek, četrtek: od 8.00 do 11.00 in od 12.30 do 14.30
sreda: od 8.00 do 11.00 in od 12.30 do 16.30
petek: od 8.00 do 12.00
© 2015 Vodovod - Kanalizacija, d.o.o. Produkcija: RELIDEA d.o.o. | Izjava o dostopnosti