Stenica
Izvir Stenica skupaj z vrtino v neposredni bližini (skupna povprečna izdatnost okrog 30 - 40 l/s pitne vode) sodi med najkvalitetnejše in stabilne vodne vire, iz katerih se oskrbuje celjski vodovodni sistem.
![]() |
![]() |
Jelševa loka
Jelševa loka je izvir z izrazito kraškimi značilnostmi. Povprečna izdatnost izvira je okrog 80 l/s. Ker je kvaliteta vodnega vira glede na kraške značilnosti vodonosnika v veliki meri odvisna od padavin, je na odvzemu vgrajen merilec motnosti za pravočasno izključevanje vodnega vira iz uporabe. Merilec je v neposredni povezavi (daljinski nadzor) z dispečerskim centrom na Vodovodu Celje, s čimer je zagotovljen stalen nadzor in onemogočen vdor kalne vode v omrežje. Voda iz zajetja se v skupnem cevovodu združi z vodo iz potoka Hudinja in teče do zbirne komore. Konec jeseni 2008 smo na zajetju vodnega vira Jelševa loka aktivirali novo črpališče, s pomočjo katerega črpamo vodo iz Jelševe loke in jo čistimo v Vodarni Vitanje.
Potok Hudinja
Eno pomembnejših zajetij pitne vode za celjski vodovodni sistem je zajetje potoka Hudinje, iz katerega se zajame povprečno 50 l/s vode. Glede na površinsko zaledje obstaja potencialno velika nevarnost onesnaženja vodotoka in s tem vodnega vira, zato vodni vir v zadnjih letih ne uporabljamo, je pa v stalni pripravljenosti za vključitev v obratovanje. V zajemnem objektu je vgrajen merilec motnosti, ki je v neposredni povezavi z dispečerskim centrom, kar dodatno omogoča stalno kontrolo motnosti vodnega vira in avtomatsko prekinitev dotoka vode iz Hudinje. V samem zajemnem objektu je vgrajena naprava - ribji test. S to napravo se kontrolira kvaliteta vode, zajete iz potoka, s pomočjo testnih organizmov ter opazovanja njihovega obnašanja. Poleg merilca motnosti sta v zajemnem objektu vgrajena še pH meter in merilec elektroprevodnosti.
Voda iz zajetja Hudinja se ob vključitvi v obratovanje dovaja po cevovodu v Vodarno Vitanje, locirano nizvodno od naselja Vitanje.
![]() |
![]() |
![]() |
Priprava pitne vode vitanjskih vodnih virov
Priprava pitne vode iz zajetja Jelševa loka in potoka Hudinja se vrši v Vodarni Vitanje, kjer se voda filtrira preko peščenih in oglenih filtrov. Po obdelavi v Vodarni Vitanje se voda transportira po cevovodu do zbirne komore, kjer se združijo vsi vitanjski vodni viri. V zbirni komori se po meritvi motnosti pred vstopom v vodovodno omrežje vrši kontinuirana dezinfekcija s plinskim klorom. Na izhodu transportnega cevovoda iz Lednikovega rova je bil v letu 2020 zgrajen objekt v katerem so vgrajene 3 naprave za UV dezinfekcijo. Tako se skupna voda iz vitanjskih vodnih virov pred prvimi odjemnimi mesti še dodatno preventivno dezinficira s pomočjo UV svetlobe, s katero se inaktivirajo še morebitne preostale bakterije, virusi in paraziti v pitni vodi.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |