Podtalnica v Medlogu se po potrebi črpa iz sedmih vodnjakov (vodnjak A, B, C, D, E, F, G), nakar se pred vstopom v vodovodno omrežje predhodno pripravi v Vodnem Medlogu.
Vodnjak B - zunanjost |
Vodnjak B - notranjost |
Podtalnica se najprej ozonira v bazenih za ozonizacijo, nakar teče preko peščenih filtrov in preko filtrov z aktivnim ogljem. Pred vstopom v vodovodno omrežje se preventivno klorira s plinskim klorom. Vodarna deluje po principu večstopenjske zaščite, kar pomeni, da je lahko napaka v delovanju posameznega bariere kompenzirana z uspešnim delovanjem ostalih barier; na način je zmanjšana možnost prenosa možnih kontaminantov skozi sistem priprave pitne vode. V vodarni se in mangan v tako žele z ozoniranja oksidirata v železov in manganov oksid, ki se iz vode izločata s pretokom preko peščenih filtrov. Prav tako z ozoniranjem in pretokom preko oglenih filtrov iz vode lahko odstranimo tudi morebitne ostanke pesticidov in lahkohlapnih halogeniranih alifatskih ogljikovodikov. Vsi vodnjaki so v stalni pripravljenosti in jih je mogoče v primeru potrebe takoj vključiti v obratovanje. Takšna pripravljenost celotnega sistema črpališč v Medlogu je nujno potrebna zaradi nestabilnosti vitanjskih vodnih virov v času intenzivnejših oziroma dolgotrajnejših padavin (problem povišane kalnosti).
V medloški podtalnici že od leta 1983 dalje ugotavljamo povišane koncentracije nitratov, ki so posledica intenzivne kmetijske proizvodnje na celotnem prilivnem območju vodnega vira. V Vodarni Medlog je nameščena sonda za stalno merjenje koncentracij nitratov v vodi pred črpanjem v omrežje, kar omogoča stalen nadzor nad koncentracijo nitratov na izhodu iz Vodarne Medlog. Mešanje vod iz Vitanja in Toplice Frankolovo z medloško podtalnico se izvaja v podzemnem jašku na Opekarniški ulici, od koder se mešana voda dovaja na celotno oskrbovalno območje do uporabnikov. Tudi v tem jašku je nameščena sonda za merjenje koncentracij nitratov, kar nam omogoča tudi stalni nadzor nad koncentracijo nitratov v mešanicah vitanjske in medloške vode, ki se distribuiramo v omrežju do uporabnikov.
![]() |
![]() |